میکروسکوپ جدیدی که توانایی ایجاد تصاویر سه بعدی را از موجودات زنده دارد.

میکروسکوپ سه بعدی

میکروسکوپ جدید ساخته شده توسط محققان دانشگاه کارلوس مادرید با داشتن توانایی عکس برداری سریع سه بعدی، مشاهده سلول ها را در موجودات زنده را در طول زمان راحت تر می کند. به عنوان مثال، جورج ریپول، یکی از محققان این پروژه، می گوید به وسیله ی این میکروسکوپ ما حرکت قلب ماهی زبرا را مشاهده و نحوه ضربان آن را شناسایی کردیم.

این میکروسکوپ توانایی ضبط ۲۰۰ تصویر بر ثانیه را داراست، چیزی بسیار بیشتر از میکروسکوپ های معمول که توانایی ضبط پنج تصویر در ثانیه را دارند.

همچنین در این میکروسکوپ ۴ لیزر تعبیه شده است که هر یک نور مسطحی را منتشر می کنند، که امکان اضافه کردن دو لیزر اضافه و درمجموع به کارگیری ۶ لیزر در این میکروسکوپ وجود دارد.

با به کارگیری چندین لیزر، انواع مختلف سلول ها با طیف های مختلف فلورسنت برچسب گذاری می شوند و بدون سویچ کردن روی فیلتر های مختلف می توانند انواع مختلف سلول را به صورت هم زمان مشاهده کنند.

این میکروسکوپ در آن واحد تصاویر بسیار سریعی را از زوایای مختلف ضبط می کند و در نهایت یک خروجی ۳ بعدی ایجاد می کند.

تمامی موتور ها، لیزر ها، دوربین ها و فیلتر ها توسط یک نرم افزار پیچیده هماهنگ و کنترل می شوند. هدف این تیم این است که در اینده نزدیک این میکروسکوپ را با نرم افزاری آسان و بصری و با رابط کاربری راحت و کاربری آسان در اختیار عموم قرار دهند.

دیدگاه‌ها

تصویر مینا

ممنون از پروژه و پست خوبتون. براتون آرزوی موفقیت می کنم. مرسی که این پروژه را راه اندازی کردید. کمک بسیار خوبی برای افراد جامعه هست. برای شما و تیمتان آرزوی موفقیت می کنم

تصویر medic24

ممنوم. از شما تشکر می کنم. لطف دارید. تلاش ما این هست که به صورتی شایسته به افراد جامعه خدمت کنیم.

افزودن دیدگاه جدید